Jubilarna 90. dodjela nagrade „Oskar“

0
35

U noći između nedjelje i ponedeljka 4. i 5. marta održana je jubilarna 90. dodjela nagrade Oskar, koju dodjeljuje američka Akademija filmskih umjetnosti i nauka. U Dolbi teatru u Los Anđelesu okupile su se najpoznatije holivudske zvijezde, a domaćin dodjele ponovo je bio voditelj Džimi Kimel. Najveće nagrade su odnijeli film „The shape of water“, Frensis Makdormand za najbolju glavnu žensku ulogu i Geri Odlman za najbolju glavnu mušku ulogu.

Film „The shape of water“ imao je 13 nominacija, najviše od svih drugih nominovanih filmova i apsolutni je pobjednik večeri, ponijevši epitet najboljeg u ukupno četiri kategorije: najbolji film, najbolja režija, najbolja izvorna muzika i najbolja scenografija.

 

 

 

 

U kategoriji najboljeg filma, bili su još nominovani “Call me by your name”, “Darkest Hour”, “Dunkirk”, “Get out”, “Lady Bird”, “Phantom Thread”, “The post”, i “Three Billboards outside Ebbing, Missouri”. Film ” Dunkirk” je dobio tri Oskara, a ” Three Billboards outside Ebbing, Missouri”, “Blade runner 2049″ i ” Darkest Hour” sa po dva Oskara.

U kategoriji najboljeg glavnog glumca nominovani su bili Timoti Šarlamejn (“Call me by your name”), Danijel Dej Luis (“Phantom Thread”), Danijel Kaluja (“Get out”), Geri Oldman (“Darkest Hour”) i Denzel Vašington (“Roman J. Israel, Esq”). Geri Oldman je pobjednik ove kategorije, a nagradu je posvetio svojoj majci, koja ove godine puni 99. godina.

 

 

 

 

Za Oskara za najbolju glavnu glumicu borile su se Meril Strip (“The Post”), Seli Hokins (“The shape of water”), Frensis Mekdormand (“Three Billboards outside Ebbing, Missouri”), Margo Robi (“I, Tonya”) ili Serša Ronan (“Lady Bird”). Frensis Mekdormand je nakon uručenja nagrade održala jako emotivan govor posvećen svim ženama u Holivudu, te pozvala muškarce koji su šefovi holivudskog biznisa da poštuju svoje koleginice, njihov talenat i njihove priče, što je između ostalog i njihova zakonska obaveza, pošto svaki ugovor u Holivudu posjeduju klauzulu o obaveznom diverzitetu na svakom setu, tzv. „inclusion rider“.

 

 

 

 

 

 

 

Ostali dobitnici ove prestižne nagrade su:
Režija – Giljermo del Toro (“Oblik vode”)
Najbolji sporedni glumac – Sem Rokvel (“Three billboards”)
Najbolja sporedna glumica – Alison Dženi (“Ja, Tonja”)
Originalni scenario – “Beži”
Adaptirani scenario – “Call me by your name”
Najbolji film van engleskog govornog područja – “A fantastic woman” (Čile)
Animirani film – “Koko”
Vizuelni efekti – “Blejd raner 2049”
Montaža – “Dankerk”
Kratki animirani film – “Draga košarko”
Kratki igrani – “The silent child”
Kratki dokumentarni – “Heaven is a traffic jam on the 405”
Dugometražni dokumentarni – “Ikar”
Muzika – “Oblik vode”
Pesma – “Remember me” iz filma “Koko”
Scenografija – “Oblik vode”
Kamera – “Blejd raner 2049”
Kostim – “Phantom thread”
Šminka i frizura – “Najmračniji čas”
Montaža zvuka – “Dankerk”
Miks zvuka – “Dankerk”

Ako ste pronašli pravopisnu grešku, označite je i pritisnite Shift + Enter ili kliknite ovdje da biste nam je prijavili.

OSTAVI KOMENTAR

Unesite komentar
Unesite Vaše ime