Bamija iz Brčkog dobila sertifikat o geografskom porijeklu

Izvor fotografije: Voćni klub Brčko

Agencija za bezbjednost hrane Bosne i Hercegovine kategorisala je bamiju s područja Brčko distrikta BiH oznakom geografskog porijekla – Bamija iz Brčko distrikta BiH, te je sertifikat i zvanično uručila proizvođačima bamije u Skupštini Brčko distrikta BiH.

Izvor fotografije: Voćni klub Brčko
Izvor fotografije: Voćni klub Brčko

Zaštićena oznaka geografskog porijekla (ZOGP) naglašava odnos između određenog geografskog regiona i imena proizvoda, pri tom se određeni kvalitet, reputacija ili druga karakteristika u suštini mogu pripisati njegovom geografskom području, navodi se na web stranici Agencije za bezbjednost hrane BiH.

Zahtjev za dobijanje sertifikata je u ime proizvođača bamije podnio, te sertifikat preuzeo, „Voćni klub Brčko“. Predsjednik kluba Savo Lukić kaže da će promocija ove biljke pomoći ne samo proizvođačima u Brčkom, nego i cjelokupnoj BiH, u smislu promocije geografskog porijekla bamije.

“Sljedeći korak će biti da se bamija prepozna i u Evropi da bismo pokazali da smo
ozbiljni proizvođači bamije u BiH te pomogli u promociji ove biljne kulture”, izjavio je Savo Lukić.

Jedan od proizvođača bamije iz Brčkog Ševko Karamović kaže da 33 godine proizvodi ovu kulturu, koju je sasvim slučajno zasadio i vidio da od nje može dobro pomoći kućni budžet.

“Mi prodamo sve što proizvedemo. Mladi ljudi se slabo uključuju u proizvodnju bamije, ali radićemo na tome da ih animiramo”, kaže Karamović.

Dragan Brenjo iz Agencije za bezbjednost hrane BiH kaže da je uručena oznaka za
bamiju o geografskom porijeklu koja je prepoznata u Evropskoj uniji.

“Ova oznaka znači da je u njoj definisano sve, a to je da se može proizvoditi na geografskom području Distrikta, da je proizvodnja standardizovana, da se proizvodi ručno i niže u nizove do 1,2 metra na posebnom pamučnom koncu i da se ne smije staviti na tržište ako ima viška vlage”, objašnjava Dragan Brenjo.

Šef Odjeljenja za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo u Vladi Brčko Distrikta Amir Softić rekao je novinarima da su proizvođači bamije vrijedno radili uz podršku resornog odjeljenja na dobijanju ovog certifikata.

“Podsticajne mjere koje Vlada Distrikta ima na raspolaganju će biti dodatno analizirane i
vršimo analize zahtjeva koje dobijamo od proizvođača, pa ćemo i izmjene Pravilnika o
podsticajima takođe analizirati”, kaže šef Odjeljenja Softić.

Izvor fotografije: Voćni klub Brčko

Na području Brčko distrikta BiH ima oko 30 proizvođača bamije, uglavnom u selima oko
Brčkog, a cijena jednog niza na pamučnom koncu dužine 1,2 metra košta osam KM.

Oznaku proizvoda zaštićenog geografskim porijekom imaju još: nevesinjski krompir, livanjski sir, drvarski pekmez od drenjina, visočka pečenica, krajiški omač, krajiška trahana, travnički sir, repovački sir, hercegovački ćupter, fojnički krompir, semberski kupus, rogatički krompir, majevički zarac, maslinovo ulje Hercegovine, majevički med, gatački kajmak, banjalučki ćevap.

Prethodni postDjeca i spavanje: Šta činiti kada dijete neće u krevet?
Sledeći postKako smanjiti račun za struju?