Brčanski Gimnazijalci izradili i izložili u školi kopiju povelje u kojoj se prvi put pominje Brčko

132
Izvor: www.facebook.com/vasopelagicbrcko

Bibliotekarska sekcija, u saradnji sa multimedijalnom sekcijom Javne ustanove Gimnazija “Vaso Pelagić”, izradila je kopiju Mađarske povelje iz 1422. godine, kao i njen prevod, te ih povodom Svjetskog mjeseca knjige izložila u atrijumu ove brčanske srednje škole.

Izvor: www.facebook.com/vasopelagicbrcko

Original povelje čuva se u Mađarskom nacionalnom arhivu u Budimpešti. Zahvaljuju dr Nebojši Kuzmanoviću, direktoru Arhiva Vojvodine i arhivistkinjama Arhiva Vojvodine, Ljiljani Dožić i Šarolti Kartag Miladinov, povelja je našla svoj put iz budimpeštanskog do brčanskog arhiva, gdje je izložena njena kopija.

“Ovaj vrijedni i najstariji pisani dokument u kojem se spominje Brčko pronađen je i javnosti predstavljen na veliki jubilej, 600 godina od nastanka Povelje. Informaciju o Povelji i velikom jubileju dostavio nam je sugrađanin, gospodin Đuro Tankosić”, saopšteno je prošle godine iz Arhiva Brčko distrikta BiH.

“Povelja datira iz perioda mađarske prevlasti nad današnjim gradovima sjeverne Bosne u koje spada i naš grad, a sama je u biti jedan trgovački dokument. Značaj za nas i našu lokalnu historijsku baštinu, ogleda se u tome što se u njoj po prvi put spominje Brčko (u povelji Barka). Dokmenti poput ovog temelj su identiteta svakog grada i dio kulturne baštine koja potvrđuje prava, privilegije i status istog”, navela je Farah Dervišević , učenica III-4 brčanske Gimnazije.

Izvor: www.facebook.com/vasopelagicbrcko

Povelja će naknadno trajno biti izložena u školskoj biblioteci, gdje će svi zainteresovani učenici, posjetioci i gosti škole, imati priliku da se upoznaju sadržajem i karakteristikama ove povelje.

Vezani tekstovi:
U Arhivu izložena kopija povelje ugarskog kralja Žigmunda
600. godišnjica od prvog pisanog traga o Brčkom

IZVORwww.brckodanas.com; www.facebook.com/vasopelagicbrcko;
Prethodni postRadarske kontrole u periodu od 27.11.2023. godine do 3.12.2023. godine
Sledeći postKako zaštititi djecu na internetu – Policija predstavila Vodič o opasnostima od upotrebe IKT-a