Posljednje istraživanje Evrobarometra o bezbjednosti hrane prošireno je na svih sedam zemalja u procesu pristupanja Evropskoj uniji, te su po prvi put u ovom istraživanju učestvovali i građani Bosne i Hercegovine, saopšteno je iz Agencije za bezbjednost hrane BiH.
„Zadovoljni smo što smo po prvi put uključili svih sedam predpristupnih zemalja u istraživanje Evrobarometra o bezbjednosti hrane. Naša saradnja u oblasti komunikacije sa partnerima u zemljama Evropske unije i predpristupnim zemljama ostvaruje korist od generisanja uvida kroz društvena istraživanja, kao što je Evrobarometar. Možemo bolje da razumijemo zabrinutost i potrebe građana, i tako učinimo našu komunikaciju efikasnijom“, izjavila je Barbara Galani, šefica Odjeljenja za komunikacije i partnerstvo u Evropskoj agenciji za bezbjednost hrane (EFSA).
Istraživanje je provedeno između 31. maja i 25. juna 2023. godine, a obuhvatilo je više od 6.600 ispitanika u sedam zemalja iz različitih društvenih i demografskih grupa, koji su intervjuisani licem u lice u domovima ispitanika ili online na maternjem jeziku ispitanika.
U Bosni i Hercegovini intervjuisana su 1.003 ispitanika, a rezultati istraživanja pokazuju da je građanima Bosne i Hercegovine prilikom kupovine hrane najvažnija cijena (64%), zatim bezbjednost hrane (54%) i ukus hrane (44%).
Cijena hrane je bila najvažnija i građanima Evropske unije (54%), na drugom mjestu, s 51% odgovora, bio im je ukus hrane, dok su bezbjednost hrane i geografsko porijeklo hrane dobili po 46% odgovora. Ispitanici su imali mogućnost da izaberu najviše tri odgovora na ovo pitanje.
Ukupno 69% ispitanika u Bosni i Hercegovini izjavilo je da je lično zainteresovano za temu bezbjednosti hrane, a 31% njih dalo je negativan odgovor. Približan je rezultat i na nivou EU, gdje je 70% ispitanika odgovorilo da je lično zainteresovano za bezbjednost hrane.
Kada je riječ o hrani, ispitanike iz Bosne i Hercegovine najviše zabrinjavaju sljedeće teme: „trovanje hranom putem hrane ili pića koji su kontaminirani bakterijama, virusima ili parazitima“ (37%), „genetički modifikovani sastojci u hrani ili piću“ (33%) i „aditivi poput boja, konzervansa ili pojačivača okusa u hrani ili piću“ (32%).
Istraživanje Evrobarometra o bezbjednosti hrane u sedam pretpristupnih zemalja provedeno je u saradnji sa Generalnim direktoratom za komunikacije Evropske komisije.