Svjetski dan borbe protiv HIV/AIDS-a, odnosno virusa humane imunodeficijencije koji uzrokuje sindrom stečene imunodeficijencije (SIDA), obilježava se svake godine 1. decembra.
Ove godine, prema odluci Svjetske zdravstvene organizacije, tema dana borbe protiv SIDA-e je “Moje zdravlje, moje pravo”.
Razlog za obilježavanje Dana borbe protiv SIDA-e je podizanje svijesti ljudi o ovom globalnom zdravstvenom problemu, ali i pružanje podrške oboljelima i prisjećanje na sve one koji su izgubili živote zbog ove bolesti, poručuju iz Instituta za zdravlje i sigurnost hrane Zenica (INZ).
Ovaj dan nas podsjeća na važnost prevencije, edukacije i solidarnosti u borbi protiv HIV-a.
„HIV infekcija se ne prenosi uobičajenim socijalnim kontaktima, kao što su pozdravljanje, rukovanje, zagrljaj ili boravak u istoj prostoriji sa inficiranom osobom. Put prijenosa ove infekcije jeste nezaštićenim polnim odnosom sa inficiranom osobom, kontaktom sa inficiranom krvlju, te sa majke na dijete tokom porođaja i tokom dojenja“, navodi dr. Anela Bećirspahić iz Službe za epidemiologiju i higijenu Instituta za zdravlje i sigurnost hrane Zenica (INZ).
Prevencija ove bolesti se bazira na edukaciji i informisanju o aspektima zaštite, odgovornom ponašanju u vezama, brizi za svoje zdravlje, testiranju i eventualnom postavljanju rane dijagnoze i početku ranog liječenja, ukoliko osoba posumnja da bi mogla biti inficirana.
Iako za sada ne postoji lijek protiv SIDA-e, razvijeni su brojni lijekovi u svrhu borbe protiv ove bolesti, koji je usporavaju i omogućavaju oboljeloj osobi da živi duže.