U okviru projekta podržanom od strane CCI-a, a finansiranog sredstvima USAID-a, Udruženje građana “Demos” Brčko distrikt BiH je na Trgu mladih u Brčkom organizovalo još jednu uličnu akciju informisanja javnosti o ovom projektu, sa namjerom animiranja građana da se uključe u borbu protiv korupcije.
Dijeljenjem propagandnog materijala i razgovorom sa prolaznicima, članovi Udruženja upoznali su sugrađane sa činjenicama do kojih su došli u dosadašnjem periodu implementacije projekta, a koje se odnose na angažovanje radnika po ugovorima o posebnim poslovima, te ugovorima o privremenim i povremenim poslovima i ugovorima o djelu u javnom sektoru.
“Broj angažovanih lica po različitim ugovorima van radnog odnosa u javnoj upravi u 2019.godini je bio 250, dok je 2020.godine broj angažovanih lica značajno porastao i iznosio je 387. U 2022. prema podacima koji su nam dostavljeni, angažovano je 290 lica, što predstavlja pad u odnosu na 2020. godinu, ali i rast u odnosu na 2019. i prethodne godine. Napominjem da ovaj broj ne uključuje angažovane u javnim preduzećima i javnim ustanovama u kojima je situacija preslikana. Razlog naglog skoka ovakvog zapošljavanja, prema našem mišljenju, leži u činjenici da je 2020. bila izborna godina i da su stranke koristile svoj uticaj da zaposle što veći broj svojih članova i simpatizera da bi postigli što bolji rezultat na lokalnim izborima”, rekao je Božidar Jović, koordinator projekta.
Iz ovog udruženja su skrenuli pažnju na diskriminaciju kojoj su “ugovorci” izloženi, te da često na taj način rade godinama, bez ikakvih radničkih prava, zdravstvenog osiguranja, penzijskog i invalidskog osiguranja i ostalih prava koja proističu iz radnog odnosa.
“Angažman po ugovoru van radnog vremena nije usluga, nego kazna. Svi koji se zaposle na ovaj način se nadaju da će jednog dana dobiti ugovor iz radnog odnosa i trpe diskriminaciju uz gromoglasno ćutanje, ali za veliki broj njih taj dan nikako da dođe. Prema nekim procjenama, ne da neće biti novog zapošljavanja, nego će kroz proces reforme javne uprave doći i do otpuštanja radnika iz javne uprave i javnih preduzeća”, istakao je Jović.
Predstavnici udruženja su obavili brojne razgovore sa predstavnicima međunarodne zajednice u BiH i sa političarima iz Brčko distrikta BiH. Iz razgovora se mogao zaključiti umjereni optimizam da će se prestati sa dosadašnjom praksom neracionalnog i netransparentnog zapošljavanja, a rješenje ovog problema će ponuditi i UG “Demos” u vidu inicijative za izmjene i dopune zakona koji uređuju oblast zapošljavanja.
“U dosadašnjim sastancima sa donosiocima odluka dobili smo uvjeravanja da će naši prijedlozi biti razmatrani i podržani, te da će se u narednom periodu morati poraditi na rješavanju ovog pitanja kroz zakonodavni okvir. U suštini, inicijativa će ići u dva smijera: prvi, koji se tiče ostvarivanja osnovnih radničkih prava za zaposlene po ugovorima van radnog odnosa, i drugi, koji se tiče mehanizma zapošljavanja u kojima želimo da vodeću ulogu ima Zavod za zapošljavanje, a ne da šef vladinog odjeljenja ima diskreciono pravo da bira ko će sa zavoda biti angažovan, a ko ne”, istakao je Damjan Dundžić, asistent koordinatora projekta.
Projektne aktivnosti će biti nastavljene u septembru organizovanjem javne tribine za građane i pres konferencije na kojoj će biti izneseni detalji o inicijativi.