
U noći između subote i nedjelje, odnosno između 29. i 30. oktobra 2022. godine, vrijeme u 3:00 časa iza ponoći vraća se na 2:00 časa.
Svakog posljednjeg vikenda u oktobru vrijeme na časovnicima se pomjera jedan čas unazad i time počinje zimsko računanje vremena.
Ljetnje računanje vremena najprije je uvedeno u Njemačkoj 1916. godine, za vrijeme Prvog svjetskog rata, da bi dan trajao duže i tako se štedio ugalj koji je korišćen za osvjetljavanje.
Skoro čitav vijek, pomjeranja vremena na časovnicima je bilo uobičajeno, da bi Evropska unija 2018. godine bila na korak od ukidanja ove prakse. Evropski parlament je u martu 2019. godine čak i izglasao da se naredne, 2020. godine, ukine pomjeranje vremena dva puta godišnje. Tada su države članice dobile rok do aprila 2020. godine da se izjasne da li će da koriste ljetnje ili zimsko računanje vremena, odnosno države koje bi izabrale ljetnje računanje vremena više ne bi pomjerale satove, a one koje bi izabrale zimsko računanje vremena, nakon 31. oktobra 2020. godine još bi jednom pomjerile vrijeme za jedan čas, te bi i one potom ukinule tu praksu.
Ipak, do realizacije ovog plana nije došlo, jer je u martu 2020. godine proglašena pandemija bolesti COVID-19, te izjašnjavanje o ovom pitanju nije bilo prioritetno u tom trenutku, tako da odluka o ukidanju ljetnjeg, odnosno zimskog računanja vremena, nije donesena ni do danas.
Zimsko računanje vremena traje do posljednjeg vikenda u martu 2023. godine, kada, vjerovatno, slijedi ponovno pomjeranje sata na ljetnji režim.